Warning: Use of undefined constant post - assumed 'post' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/adlinoapp/public_html/wp-content/themes/moshaver/single.php on line 2
آشنایی با حق شفعه (قسمت اول)- حق شفعه و شرایط ایجاد شفعه چیست؟ | عدلینو

آشنایی با حق شفعه (قسمت اول)

حق شفعه و آشنایی با آن

حق شفعه یکی از حقوقی است که بسیاری از افراد دارای املاک مشاعی هستند ممکن است آن را دارا باشند.

اما به دلیلی آگاهی ای که با حقوق خود ندارند، زمانی که شریک مقابل اقدام به فروش سهم خود به شخص دیگری میکند برای شریک مقابل مشکلاتی ایجاد میگردد.

در این نوشتار سعی داریم شما را با یکی دیگر از حقوق خود آشنا کنیم.

ابتدا به تعریفی که قانون مدنی و شرایطی که برای حق شفعه در نظر گرفته شده است میپردازیم و در ادامه به دیگر شرایط قانونی آن خواهیم پرداخت.

ماده ۸۰۸ قانون مدنی

هر گاه مال غیرمنقول قابل تقسیمی بین دو نفر مشترک باشد و یکی از دو شریک حصه خود را به قصد بیع به شخص ثالثی منتقل کند ‌شریک دیگر حق دارد قیمتی را که مشتری داده به او بدهد و حصه مبیعه را تملک کند.
‌این حق را حق شفعه و صاحب آن را شفیع میگویند.

این ماده را با مثالی برای شما ادامه می دهیم.

فرض کنید شما و فردی در ملکی با فرد دیگری شریک هستید و شریک شما سهم خود را به فرد دیگری منتقل می کند.

میخواهیم ببینیم آیا شما حق اخذ به این حق دارید یا خیر؟

شرایط ایجاد حق شفعه عبارت اند از:

  • مشاع بودن ملک
  • قابل تقسیم بودن ملک
  • انتقال به فرد دیگر از طریق عید بیع (خرید و فروش)
  • محدود بود شریکان به 2 شریک (اگر ملکی 3 شریک داشته باشد حق شفعه بوجود نمی آید.)

یکی از نکات قابل توجه این است که حق شفعه قابل انتقال به غیر نیست و صرفا محدود به استفاده خود شریک است و فردی نمی تواند حق خود را طی قراردادی به فرد دیگری منتقل کند.

حق شفعه طرفا برای مال غیر منقول مانند ساختمان و زمین و… است و در اموال منقول مانند خودرو و سایل نقلیه قابل اجرا نیست.

انتقال سهم شریک به مواردی مانند مهریه، عقد هبه، عقد صلح، معاوضه و یا وصیت، باعث ایجاد حقو انتفاع نمی گردد.

گاهی رخ می دهد که 2 شرکت تجاری برای انجام پروژه های مشترک اقدام به خریداری مالی غیر منقول می کنند. در این صورت اگر هر یک از شرکا سهم خود را بفروشد آیا حق شفعه ایجاد میگردد؟

بله در اینجا هم حق شفعه ایجاد میگردد و صرفا حق شفعه اختصاص به اشخاص حقیقی ندارد و اشخصا حقوقی مانند شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری نیز که دارای شخصیت حقوقی هستند هم این حق را دارند.

گاهی مواقع رخ می دهد که ملکی بین 2 شریک مشاع است. شریکی در اقدامی قسمتی از سهم خود را به الف و بعد از مدتی قسمتی دیگر را به فرد ب منتقل می کند. آیا شریک او حال حق شفعه دارد؟

پاسخ مثبت است اما به شرطی که در زمانی که سهم شریکش به الف منتقل شده سریعا برای اخذ به شفعه اقدام کرده باشد و تملک کند.

در این صورت حال برای رجوع برای اخذ به شفعه از فرد ب دارای حق است.

برای طرح دعوا و اعمال حق به شفعه باید در دادگاه محلی که ملک مشاعی در آن واقع است اقدام کرد و اگر ملک در تهران و شریک در اصفهان باشد، باید در دادگاه تهران طرح دعوا نمود.

 

مشاوره حقوقی

مطالب مشابه
۱۴۰۰-۱۰-۳۰ | حقوق در ساختمان | اشکان پام

مزاحمت همسایه

مزاحمت همسایه
۱۴۰۰-۱۰-۰۴ | حقوق مدنی | اشکان پام

مسئولیت مدنی

مسئولیت مدنی
  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.
دیدگاه ها
اشتراک
من را مطلع کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
راه های ارتباطی ما

شماره تماس : 02134567878

ایمیل : info@moshverOnline.com

دانلود اپلیکیشن

برنامه های مورد نیاز خود را دانلود کنید تا در سریعترین زمان به مشاورین آنلاین ما دسترسی داشته باشید.

اپلیکیشین کاربران

دانلود برنامه از سیب ایرانی

اپلیکیشین مشاوران

دانلود برنامه از سیب ایرانی

ویژگی های اپلیکیشن عدلینو

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه ترین ها اولین نفر باشید

© تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت اختصاصی طراحی اپلیکیشن