Warning: Use of undefined constant post - assumed 'post' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/adlinoapp/public_html/wp-content/themes/moshaver/single.php on line 2
آشنایی با حق شفعه (قسمت دوم) - حق شفعه و شرایط ایجاد شفعه چیست؟ | عدلینو

آشنایی با حق شفعه (قسمت دوم)

آشنایی با حق شفعه (قسمت دوم)

در ادامه مباحث آشنایی خوانندگان مشاور آنلاین بحثی راجع به حق شفعه را آغاز کردیم.

در قسمت اول به بیان کلی حق شفعه و توضیح مقداری از موضوعات راجع به آن پرداختیم که در ادامه به توضیح مباحث بیشتری خواهیم پرداخت.

سوالی که عموما پرسیده می شود این است 2 نفر در ملکی شریک هستند و یکی از شرکا بخشی از سهم خود را به فرد دیگری واگذار می کند و قسمتی را برای خود نگه می دارد، آیا برای شریک دیگر حق شفعه ایجاد خواهد شد؟

بله، پاسخ به این سوال مثبت است زیرا در زمان انتقال یکی از شرکا باید تعداد شرکا 2 نفر باشند که این شرط موجود است و در این سوال هم این شرط محقق شده است.

هرگاه هر یک از 2 شریک، هر مقدار از سهم خود را به فرد سومی منتقل کند، برای آن فرد حق شفعه ایجاد میشود.

با مثالی توضیح می دهیم:

ملکی بین دو شریک (آقای کریمی و حسنی)به صورت مساوی مشترک است. آقای حسنی 20 درصد از سهم 50 درصدی خود را به شما انتقال می دهد.

در اینجا اقای کریمی حق شفعه دارد و می تواند آن را اعمال کند.

یکی دیگر سوالی که بسیار محل سوال است این است که آیا حق شفعه در آپارتمان ها هم وجود دارد؟

بنا بر نظر حقوق دانان حق شفعه در آپارتمان ها هم وجود دارد بنابراین فرض کنید آپارتمانی با 10 واحد میان 2 شخص مشاع است و هریک از انها مالک نیمی از آن ملک هستند. اگر یکی از شرکا تمام یا قسمتی از سهم خود را بفروشد، شریک دیگر این حق را خواهد داشت و دلیل این امر در قانون تملک آپارتمان ها بیان شده است.

مطابق این قانون “کلیه مالکین قسمت های اختصاصی، به همان نسبت در قسمت های مشترک، مالکیت مشاع دارند”.

گاهی مواقع این اتفاق رخ می دهد که زمین متعلق به فرد “الف” ولی بنای موجود در زمین متعلق به فرد “ب” و “ج” است.

فرد “ب” سهم خود را به شخص دیگری میفروشد، آیا برای فرد “الف” که تنها مالک زمین است و در بنا سهمی نداشته است حق شفعه ایجاد میگردد؟

پاسخ به این سوال منفی است و تنها در صورتی فرد الف حق شفعه دارد که در ممر(راه عبور) و مجرا (راه جریان آب) مشترک باشد.

در این خصوص توجه شما را به ماده 810 قانون مدنی جلب می کنیم:

“اگر ملک دو نفر در ممر یا مجری مشترک باشد و یکی از آنها ملک خود را با حق ممر یا مجری بفروشد دیگری حق شفعه دارد اگر چه در‌خود ملک مشاعاً شریک نباشد ولی اگر ملک را بدون ممر یا مجری بفروشد دیگری این حق را ندارد.”

در نوشتار قبل بیان کردیم که حق شفعه قابل انتقال به غیر نیست.

ولی حال سعی داریم ببینیم که آیا حق شفعه به ارث می رسد؟

بله پاسخ این سوال مثبت است و ماده 823 قانون مدنی در این خصوص بیان می دارد:

“حق شفعه بعد از موت شفیع به وارث یا وارثان او منتقل میگردد”

نکته ای باید توجه داشت اگر سریکی حق شفعه داشت و قبل از اعمال فوت کرد و این حق به فرزندان او که بیش از 1 نفر هستند رسید، هر یک از فرزندان نمیتوانند نسبت به سهم الارث خود حق شفعه را اعمال کنند و باید یا همگی اعمال کنند و یا همگی انصراف دهند.

 

مشاوره حقوقی

مطالب مشابه
۱۴۰۰-۱۱-۱۲ | حقوق مدنی | دانیال نصیری

مساقات – عقد مساقات و تفاوت آن با مغارسه

عقد مساقات و تفاوت آن با مغارسه - مشاوره حقوقی - عدلینو
۱۴۰۰-۱۱-۱۰ | حقوق در علم پزشکی | اشکان پام

شکایت از پزشک

شکایت از پزشک
  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.
دیدگاه ها
اشتراک
من را مطلع کن
guest
1 دیدگاه
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] و ابعاد قانونی آن به صورت کاربردی در خدمت خوانندگان مشاور آنلاین بودیم و این نوشتار نیز آخرین قسمت از مسائل حقوقی این حق […]

راه های ارتباطی ما

شماره تماس : 02134567878

ایمیل : info@moshverOnline.com

دانلود اپلیکیشن

برنامه های مورد نیاز خود را دانلود کنید تا در سریعترین زمان به مشاورین آنلاین ما دسترسی داشته باشید.

اپلیکیشین کاربران

دانلود برنامه از سیب ایرانی

اپلیکیشین مشاوران

دانلود برنامه از سیب ایرانی

ویژگی های اپلیکیشن عدلینو

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه ترین ها اولین نفر باشید

[gravityform id="2" title="false" description="false" ajax="true"]

© تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت اختصاصی طراحی اپلیکیشن