Warning: Use of undefined constant post - assumed 'post' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/adlinoapp/public_html/wp-content/themes/moshaver/single.php on line 2
آیا میتوانم مهریه زنم را ندهم؟ - شرایطی که زن مشمول دریافت مهریه نمی شود | عدلینو

آیا میتوانم مهریه زنم را ندهم؟

آیا میتوانم مهریه زنم را ندهم؟

اگر ندهم چه عواقبی دارد؟ در چه مواردی مهریه زن را میتواند پرداخت نکرد؟ آیا در دوران عقد هم بخواهیم طلاق بگیریم باید تمام مهریه را بدهیم؟ همسر من خیانت کرده. آیا در این صورت هم باید مهریه‌او را پرداخت کنم؟ سوالاتی پرتکرار که غالبا از وکلا پرسیده می شود؟

برخی از مردان زمانی که به روزهای پرچالش زندگی می رسند و زمزمه های دریافت مهریه‌را از جانب همسرشان می شنود از ما میپرسند آیا راهی وجود دارد که بتوان مهر‌یه همسرمان را پرداخت نکنیم.

در این قسمت سعی داریم به دو سوال پر تکرار که در جلسات مشاوره حقوقی پرسیده می شود در این زمینه پاسخ دهیم.

مهریه کی از حقوق مالی زن است که بخ محض اینکه همسر شما در عقد “بله” میگوید ملزم به پرداخت آن هستید.

بله درست متوجه شدید. همسر شما به محض وقوع عقد میتواند مهریه‌اش را از شما طلب کند. حتی اگر هنوز زندگی مشترک خود را آغاز نکرده باشد.

اما گاهی اوقات برخی از بانوان مرتکب اعمالی می شوند مانند خیانت و یا بلافاصله بعد از عقد نکاح مهریه‌خود را طلب می کنند.

عموما آقایان در صدد این موضوع هستند که بدانند که آیا در این شرایط نیز مرد باید مهریه همسر خود را بپردازد.

ماده 1082قانون مدنی در این خصوص بیان می دارد:

ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی

به مجرد عقد زن مالک مهر میشود و میتواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.

پس متوجه می شویم که بلافاصله بعد از عقد نکاح زن مالک مهریه ای که قرارداده شده می شود.

پس به سوال اینکه آیا بلافاصله بعد از عقد و حتی قبل از شروع زندگی مشترک زن میتواند مهریه‌اش را بخواهد پاسخ دادیم.

اما اینجا در خصوص اینکه بین زن و شوهر رابطه جنسی رخ داده شده باشد یا خیر تفاوت وجود دارد.

در صورتی که بین زن و شوهر نزدیکی اتفاق افتاده باشد زن مستحق دریافت تمام مهریه خود است و در صورتی که بین ایشان نزدیکی رخ نداده باشد زن میتواند فقط نصف مهریه خود را دریافت کند.

ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی در این خصوص بیان می کند:

هر گاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلا داده باشد‌ حق دارد مازاد از نصف را عیناً یا مثلا یا قیمتا استرداد کند.

اما سوال مهم دوم:

در صورتی که زن به همسر خود خیانت کند آیا بازهم مستحق دریافت مهریه است؟

بله.

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم به محض وقوع عقد زن مالک مهریه می شود و مرد باید مهریه او را پرداخت کند. حتی در صورتی که زنی فوت کند تمام مهریه به ورثه او پرداخت می شود.

عواملی مانند خیانت و یا فوت زن، ترک منزل توسط او نمی تواند دلیلی باشد بر این اینکه مرد از پرداخت مهریه زن امتناع کند.

حتی اگر زن به حکم قانون محکوم به روابط نامشروع شود باز هم مرد در صورتی که بخواهد وی را طلاق دهد باید مهریه او را پرداخت کند.

 

 

 

 

پی نوشت : اپلیکیشن عدلینو بهترین راه حل برای دریافت مشاوره حقوقی در هر مکان و زمان؛ شما با دانلود و نصب اپلیکیشن عدلینو می توانید به جامعه ی بزرگ وکلای خبره آنلاین کشور دسترسی داشته باشید و با دریافت مشاوره صحیح مسئله حقوقی خود را حل کنید.

مطالب مشابه
۱۴۰۰-۱۰-۳۰ | حقوق در ساختمان | اشکان پام

مزاحمت همسایه

مزاحمت همسایه
۱۴۰۰-۱۰-۰۴ | حقوق مدنی | اشکان پام

مسئولیت مدنی

مسئولیت مدنی
  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.
دیدگاه ها
اشتراک
من را مطلع کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
راه های ارتباطی ما

شماره تماس : 02134567878

ایمیل : info@moshverOnline.com

دانلود اپلیکیشن

برنامه های مورد نیاز خود را دانلود کنید تا در سریعترین زمان به مشاورین آنلاین ما دسترسی داشته باشید.

اپلیکیشین کاربران

دانلود برنامه از سیب ایرانی

اپلیکیشین مشاوران

دانلود برنامه از سیب ایرانی

ویژگی های اپلیکیشن عدلینو

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه ترین ها اولین نفر باشید

© تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت اختصاصی طراحی اپلیکیشن