Warning: Use of undefined constant post - assumed 'post' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/adlinoapp/public_html/wp-content/themes/moshaver/single.php on line 2
آیا می توان مهریه را از پدر شوهر اخذ كرد؟ | عدلینو

آیا می توان مهریه را از پدر شوهر اخذ کرد؟

آیا می توان مهریه را از پدر شوهر اخذ کرد؟

از منظر قانون و مدنی و سایر قوانین خاص همچون قانون حمایت از خانواده، پدر زوجه تکلیفی به پرداخت مهریه همسر پسر خود ندارد. این موضوع حتی اگر وضعیت مالی بسیار و خوب پسر نیز دارای وضعیت مالی ضعیف به اصطلاح معسر و ورشکسته باشد نیز جاری است.

مهریه چه عند المطالبه یا  عند الاستطاعه ، تعهدی است که شوهر در قبال همسرش کرده است و دینی است بر ذمه شوهر که به محض عقد بوجود می آید و درهیچ صورت ارتباطی به اطرافیان زوج ندارد به هر حال اگر مردی اموالی به نام خود داشته باشد زوجه می تواند مهریه را از طریق دادگاه یا اجرای ثبت دریتفت کند اگر هم مالی برای توقیف نباشد و مهریه عند المطالبه باشد با مطالبه زن، مرد می تواند با دادن دادخواست اعسار از پرداخت دفعی مهریه از دادگاه تقاضای تقسیط مهریه کند.

ماده 1082 – به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد درآن بنماید .

اما ممکن است در ضمن عقد نکاح و در سند ازدواج و یا حتی در قراردادی مستقل خارج از سند ازدواج  پدر شوهر یا هر شخص دیگری پرداخت مهریه را تقبل کرده  و به عهده بگیرد و یا ضمانت شوهر (پسرش) را کرده باشد که در این صورت زن می تواند برای آنچه پدر شوهر تعهد کرده یا ضمانت کرده به او مراجعه کند. حتی ممکن است که در سند ازدواج در قسمت مهر پدر شوهر یا هر شخص دیگری هم امضاء کند و قبول کند که پرداخت مهریه متضامناً بر عهده او و زوج می باشد.

اگر زوج فوت کند در صورتی که ماترکی (ارث) از شوهر مانده باشد زن می تواند مهریه خود را که طلب ممتاز محسوب می شود از محل ماترک یعنی اموالی که از شوهر به جای مانده، وصول نماید اما توجه داشته باشید که اگر شوهر فوت کند و مالی از خود به ارث نگذاشته باشد پدر شوهر و سایر وراث تکلیفی برای پرداخت مهر زن ندارند اساسا بر طبق قانون وراث تکلیفی به پرداخت دیون متوفی که مازاد از ما ترک است ندارد.

اما اگر پدر شوهر یا هر شخص ثالثی که زوجه از او ارث می برد فوت کند و سهم الارثی به شوهر تعلق گیرد و یا به نفع او وصیت شده باشد در این صورت زوجه می تواند از محل سهم الارث یا وصیت مهریه را به مقداری که جوابگوی مهریه باشد، دریافت کند.

در این صورت زوجه می تواند از طریق دادگاه و یا اجرای ثبت به طرفیت وراث مطالبه مهریه خود را کند با توجه به این که مهر همسر از دیون محسوب می شود اول مهریه زن از ماترک پرداخت می شود و هر چه باقی بماند بین وراث از جمله همسر او تقسیم می شود. اما صورت دیگر به این صورت است که اگر زن هم فوت کند در این صورت وراث زن می توانند برای مهریه علیه وراث شوهر اقامه دعوی کنند زیرا مهریه زن دینی بوده که به محض عقد بر ذمه مرد مستقر شده و فوت هیچ یک از طرفین تاثیری در از بین رفتن مهریه ندارد و در صورت بودن ارث، از آن محل، مهریه را مطالبه کنند.

و نکته دیگری که گاها افراد از روی کنجکاوی سوال میکنند این موضوع است که آیا در صورت بروز خیانت از سوی زوجه به زوج و بروز متارکه (طلاق) باز هم مرد تکلیفی به پرداخت مهریه دارد و یا خیر؟

پاسخ به این سوال را باید به این گونه بدهیم که هیچ امری نمی تواند مانع از این شود که مرد بتواند از پرداخت مهریه خود شانه خالی کند حتی در صورتی که زن همسر را به قتل رسانده باشد نیز بایستی مهریه زن از ترکه مرد پرداخت شود.

 

مشاوره حقوقی

مطالب مشابه
۱۴۰۰-۱۰-۰۴ | حقوق مدنی | اشکان پام

مسئولیت مدنی

مسئولیت مدنی
۱۴۰۰-۱۰-۰۴ | حقوق مدنی | اشکان پام

داوری در قرارداد

داوری در قرارداد
  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.
دیدگاه ها
اشتراک
من را مطلع کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
راه های ارتباطی ما

شماره تماس : 02134567878

ایمیل : info@moshverOnline.com

دانلود اپلیکیشن

برنامه های مورد نیاز خود را دانلود کنید تا در سریعترین زمان به مشاورین آنلاین ما دسترسی داشته باشید.

اپلیکیشین کاربران

دانلود برنامه از سیب ایرانی

اپلیکیشین مشاوران

دانلود برنامه از سیب ایرانی

ویژگی های اپلیکیشن عدلینو

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه ترین ها اولین نفر باشید

© تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت اختصاصی طراحی اپلیکیشن