Warning: Use of undefined constant post - assumed 'post' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/adlinoapp/public_html/wp-content/themes/moshaver/single.php on line 2
قابليت رجوع از مال هبه شده به همسر - معنی واهب و متهب عین وهب چیست؟ | عدلینو

قابلیت رجوع از مال هبه شده به همسر

قابلیت رجوع از مال هبه شده به همسر:

در ابتدا بایستی به معرفی عقد هبه و قواعد کلی آن بپردازیم:

عقد هبه در تعاریف حقوق به این معناست که “خارج ساختن مال از ملک خود و به ملک دیگری درآوردن آن به‌طور رایگان و آن قراردادی است که به ایجاب و قبول احتیاج دارد، به هر لفظی که مقصود را برساند.”

به بیان ساده‌تر هبه عقدی است که به‌ موجب آن‌یک نفر مالی را به‌رایگان به شخص دیگری تملیک می‌کند؛ به‌عبارت‌دیگر او مال خود را به‌طور مجانی به ملکیت دیگری درمی‌آورد.

وقتی چیزی را به دیگری می‌بخشیم و یا هدیه می‌کنیم، شاید تصور اینکه پشت این بذل و بخشش چه مباحث حقوقی و قضایی نهفته است برایمان دشوار باشد؛ اما نباید فراموش کرد که بخشیدن یک مال مترادف با انعقاد عقد هبه است و این قرارداد شرایط خاصی دارد.

مقررات هبه در قانون مدنی ایران:

بر اساس ماده 795 قانون مدنی، هبه عقدی است که به‌موجب آن‌یک نفر مالی را به‌رایگان به شخص دیگری تملیک می‌کند؛ به‌عبارت‌دیگر او مال خود را به‌طور مجانی به ملکیت دیگری درمی‌آورد.

در این عقد سه طرف وجود دارد: واهب، متهب و عین موهبه.

«واهب» کسی است که مالش را تملیک می‌کند.

«متهب» کسی است که مال به ملکیت او درمی‌آید.

«عین موهوبه» نیز مالی است که مورد هبه واقع و بخشش می‌شود.

برای مثال اگر آقای الف مال را که یک دستگاه خودرو است به خانم ب که همسرش هست هبه کند در این صورت:

آقای الف واهب

همسرشان متهب و خودرو عین موهوبه است.

عقد هبه دارای یک ویژگی خاص نسبت به سایر عقود است؛ این ویژگی که این را از عقود معین دیگر متمایز می‌کند و آن، قابلیت پس گرفتن و رجوع از هبه‌ ی مال هدیه داده‌شده است؛ به این صورت که فردی که به شما هدیه‌ای داده است “واهب” می‌تواند هر زمان که بخواهد آن را “عین موهوبه” پس بگیرد حتی اگر آن مال در اختیار شما قرارگرفته باشد و مدت های زیادی در دست شما باشد و آن استفاده کرده باشید و به‌طور خلاصه به نحوی در آن تصرف کرده باشید برای مثال سال‌ها از خودرو یا خانه استفاده کرده باشید یا حتی اجاره داده باشید.

به این قابلیت، رجوع از هبه گفته می‌شود. البته کار بدون پیش‌شرط نیست. چراکه برای رجوع از هبه ضروری است چند شرط هم‌زمان فراهم باشد:

  1. مال مورد هدیه موجود باشد
  2. حق رجوع واهب از بین نرفته باشد.

ماده 803 بیان می‌دارد:

بعد از قبض نیز واهب می‌تواند با بقاء عین موهوبه از هبه رجوع کند مگر در موارد ذیل:

۱) درصورتی‌که متهب پدر یا مادر یا اولاد واهب باشد.

۲) درصورتی‌که هبه معوض بوده و عوض هم داده‌شده باشد.

۳) درصورتی‌که عین موهوبه از ملکیت متهب خارج‌شده یا متعلق حق غیرواقع شود خواه قهراً مثل‌اینکه عین موهوبه به رهن داده شود.

۴) درصورتی‌که در عین موهوبه تغییری حاصل شود.

اگر زن یا شوهر مالی را بنام یکدیگر کنند در صورت جدایی و حتی غیر از طلاق میز می‌تواند آن را پس بگیرد و به عبارتی از هبه خود رجوع کنند؟

با توجه به مقدمات بیان‌شده پاسخ این سؤال مثبت هست و طرفین زوج و زوجه هر زمان که بخواهند می‌توانند از هبه رجوع نمایند و بایستی این امر توسط اظهارنامه رسمی صورت گیرد.

مشاوره حقوقی

مطالب مشابه
۱۴۰۰-۱۰-۰۴ | حقوق مدنی | اشکان پام

مسئولیت مدنی

مسئولیت مدنی
۱۴۰۰-۱۰-۰۴ | حقوق مدنی | اشکان پام

داوری در قرارداد

داوری در قرارداد
  • دیدگاهتان فقط و فقط در رابطه با همین مطلب باشد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما بررسی نخواهد شد.
  • هدفتان از ارسال دیدگاه تبلیغ یا بک لینک نباشد. در غیر اینصورت دیدگاه حذف می شود.
  • به دیگر توهین و اهانت نکنید.
دیدگاه ها
اشتراک
من را مطلع کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
راه های ارتباطی ما

شماره تماس : 02134567878

ایمیل : info@moshverOnline.com

دانلود اپلیکیشن

برنامه های مورد نیاز خود را دانلود کنید تا در سریعترین زمان به مشاورین آنلاین ما دسترسی داشته باشید.

اپلیکیشین کاربران

دانلود برنامه از سیب ایرانی

اپلیکیشین مشاوران

دانلود برنامه از سیب ایرانی

ویژگی های اپلیکیشن عدلینو

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه ترین ها اولین نفر باشید

© تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد. طراحی سایت اختصاصی طراحی اپلیکیشن